چاپ        ارسال به دوست

تدوین «طرح اصلاح نظام ارزی» در مجلس/‏«یارانه ارزی» حذف نمی‌شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی در مجلس برای اصلاح نظام ارزی کشور خبر داد.

«محسن زنگنه» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره اولویت‌های مجلس دوازدهم، اظهار کرد: اولویت اصلی مجلس آینده باید نظارت بر اجرای قانون برنامه هفتم توسعه باشد، چرا که تقریباً یک سال بررسی این لایحه در مجلس زمان برد و بخش‌های مختلف دولت هم درگیر آن بودند.

وی با بیان اینکه اولویت مجلس دوازدهم باید نظارت بر اجرای دقیق این قانون باشد، ادامه داد: از سوی دیگر، در قانون برنامه هفتم توسعه موارد مهمی آمده و در بخش‌های مختلف ما بعضاً نیازمند قانون‌گذاری هستیم. بر این اساس، دولت و مجلس باید در موضوعات مندرج در قانون برنامه هفتم توسعه، با اولویت مسائل اقتصادی طرح و لایحه ارائه داده و آن‌ها را پیگیری کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از اولویت‌های مجلس دوازدهم باید «اصلاح نظام ارزی» کشور باشد. بنده طرحی را تحت عنوان «طرح مقاوم‌سازی نظام ارزی کشور» تدوین کردم که امیدوارم در سال ۱۴۰۳ در صحن مجلس اعلام وصول و در مجلس یازدهم بررسی و تعیین تکلیف شود.

زنگنه درباره این طرح، توضیح داد: این طرح به دنبال اصلاح نظام ارزی کشور است و راهکارهایی را در نظر گرفته تا نظام ارزی کشور از این آشفتگی و تصمیمات بخشی خارج شود. این طرح بسیار مفصل است؛ یکی از مسائل مهم و اصلی این طرح آن است که در آن نیامده «یارانه ارزی» حذف شود، بلکه آن را به یارانه ریالی تبدیل می‌کند و ارز را در کشور روی یک قیمت می‌گذارد. البته در این طرح برای ارزهای خانگی، ارزهای در اختیار مردم و ارز صادراتی و مشوق‌های صادراتی بندهایی در نظر گرفته شده است.

منتخب مجلس دوازدهم اظهار کرد: اگر این طرح در مجلس بررسی و تعیین تکلیف شود، قطعاً در نظام ارزی کشور ثبات ایجاد خواهد شد. اگر فرصت بررسی این طرح در مجلس فعلی نباشد، قطعاً پیگیری می‌کنم تا این موضوع در مجلس دوازدهم در اولویت بررسی قرار گیرد و وضعیت نظام ارزی کشور اصلاح شود.


١٣:٣٨ - شنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٣    /    شماره : ٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: